Związek partnerski – motywacja i siła

Związek idealny? Nie ma takiego, zawsze znajdzie się coś, czego druga osoba w pełni nie zaakceptuje, znajdzie się coś czego zawsze będzie brakować, lub będzie czegoś za dużo, może być „ cukierkowo” lecz tylko przez chwilę, bo nawet najsłodsze słodycze z czasem przyprawiają o mdłości, może być intrygujące napięcie, podniecenie, lecz z czasem taka struna może pęknąć.
Przedstawię w jaki sposób można i wręcz należy dbać o związek, co jest priorytetem, na co należy zwrócić uwagę, jak nie popełniać błędów, a przede wszystkim jak budować wieź by stała się solidnym fundamentem związku, bez względu czy jest to para małżeńska czy osoby deklarujące bycie razem bez ślubu.
Życie z drugą osobą, z partnerem może być niezwykle ekscytujące, pełne wyzwań i inspiracji, poznajemy drugiego człowieka, pragniemy z nim spędzić całe życie, czyniąc go tym samym integralnym elementem naszego istnienia, dlatego tak ważne jest, byśmy potrafili poznać się wzajemnie, byśmy nie podejmowali pochopnych decyzji, gdyż potem bardzo trudno jest pogodzić się z rozczarowaniami, oraz utratą lat naszego życia jakie poświeciliśmy na relacje i zaangażowanie w związek, potem z reguły jesteśmy na tyle „wypaleni” z uczuć, że nie podejmujemy próby poznania kogoś na nowo ze strachu przed ponownym rozczarowaniem.
Przede wszystkim powinniśmy skupić naszą uwagę na budowaniu więzi, jest mnóstwo błędów jakie popełniamy w tej kwestii:
– mamy tendencję do nadmiernego narzekania i krytykowania partnera, a przecież nikt nie lubi być wiecznie postrzegany jako nieudacznik, osoba, która wszystko robi źle chociaż się stara. Związek potrzebuje pochwał, zauważenia, docenienia nawet w najbardziej banalnych sprawach, bo pamiętajmy, coś, co choćby minimalnie przyczyniało się do budowania związku, zawsze zasługuje na pochwałę i uznanie mogą to być nawet drobne wykonane czynności.
– „wypalenie uczuciowe” nie okazujemy sobie czułości, i absolutnie nie chodzi tutaj o seks, zazwyczaj najmocniejsze uczucia pojawiają się na etapie zakochania, zauroczenia, potem przechodzimy w taki schemat gdzie wydaje się nam, że nie musimy się już starać bo już zdobyliśmy naszego wybrańca, bądź wybrankę i już jest to niepotrzebne, jest to przykra tendencja, bo związek opiera się na czułości, powinniśmy cały okres trwania naszej relacji dbać o tą sferę. Obecnie brakuje w związkach „klasy” zarówno ze strony pań jak i panów. Panowie zapominają o dobrych manierach względem swoich partnerek, panie traktują męża, partnera z reguły jako „żywiciela rodziny” i taką rolę mu przypisują. W związku brakuje miłych, codziennych słów, przytulenia, adoracji, zwykłej rozmowy przy kawie, spacerów, trzymania się za ręce, słowa „bardzo cię kocham”
– niechętnie partnerzy spędzają czas wspólnie, nie dość, że brakuje nam ciągle czasu na dosłownie wszystko dzisiaj, ale jak już go jakoś wygospodarujemy, nie wykorzystujemy go wspólnie, ale za to pojawia się tendencja, że wolimy pójść z koleżankami na plotki, lub z kolegami na piwo czy mecz, do tego coraz powszechniejszym stają się osobne wyjazdy na wakacje, to naprawdę drodzy państwo, nie ma się co dziwić, że związek przestaje istnieć jest tylko „jakaś” relacja, skoro nie potrafimy być prze przysłowiowe pięć minut razem bo nawet przez te pięć minut potrafimy się pięć razy pokłócić a dodatkowo na własne życzenie decydujemy się „żyć razem ale osobno” to zatem nasuwa się pytanie po co związek? Czy to tylko obopólna transakcja?, schemat?, przyzwyczajenie?, poczucie irracjonalnego spełnienia, że mam dom, rodzinę, męża, dzieci, niby poczucie stabilizacji, ale bez jakości. Zachęcam do szczerej odpowiedzi na pytania, które powinniśmy zadać sobie samemu, jak jest naprawdę.
– ważny chociaż według mnie nie najważniejszy aspekt związku to życie seksualne, najgorszą rzeczą jaka można sobie zrobić w związku to zaspakajanie potrzeb partnera bo tak trzeba, jest to coś absolutnie nie akceptowalnego a wiele wile osób w związkach tak właśnie robi, zazwyczaj są to kobiety, czują się w obowiązku zaspokoić partnera i nie ważne, czy one mają ochotę, czują podniecenie, itd. Nauczyły się, że tak trzeba, nie wiele kobiet się do tego przyznaje, ale z reguły tak jest. Odradzam częste kontakty seksualne, nie, że jest to coś złego, ale powtarzalne, machinalne zaspakajanie potrzeb seksualnych czy chcemy czy nie, zawsze będzie prowadzić do monotonii, braku orgazmu, rozczarowania, natomiast oczekiwanie, wzajemne nakręcanie się jak za czasów zakochiwania bardzo podsyca atmosferę i wzmaga podniecenie, akt seksualny staje się pożądaniem nie zamkniętym w ramach czasowych powtarzającym ekscesem z reguły dającym zadowolenie jednemu z partnerów, dla którego seks jest tylko odreagowaniem np. po ciężkim dniu pracy. Uprawianie miłości powinno być pięknym, pełnym nowych doznań przeżyciem dającym satysfakcje obojgu partnerom. Postarajmy się wprowadzić zmiany, nauczmy się na głos mówić o swoich oczekiwaniach, o tym czego nie akceptujemy, czego byśmy chcieli, absolutnie nie róbmy nic wbrew sobie, na siłę, bo tak trzeba.
– wygląd, wiele osób zwyczajnie przestaje przykładać uwagę do wyglądu, tłumacząc się brakiem czasu, pieniędzy, lub zwyczajnie braku chęci, „już nie trzeba się starać” a to duży błąd bo wygląd wpływa na nasze partnerskie relację to znak, że nadal nam zależy na sobie, jest to pewien rodzaj szacunku do drugiego człowieka, i dowód, że związek nadal jest gorący i ciągle się rozwija, że nadal jest ogień, a nie dziurawe skarpety, przepocone ubranie, nie świeży zapach, siedzący tryb życia, można by wymieniać wiele.
– monotonia najgorsza cecha wpływająca na rozpad, lub brak pozytywnych relacji w związku. Monotonia potrafi „zabić” najbardziej gorący i dobrze rokujący związek, rutyna dnia codziennego, powtarzalność czynności, brak jakichkolwiek zmian, te same obowiązki, czyli jedna wielka nuda, to nie może się udać, prze chwile tak, lecz z czasem partnerzy wręcz intuicyjnie będą szukać czegoś” innego”, gdzieś indziej bo na dłuższą metę sytuacja może okazać się naprawdę nie do wytrzymania. Wprowadzajmy drobne zmiany, cieszmy się wspólnym czasem, planujmy przyszłość, wyznaczajmy cele, stwórzmy wspólną pasję, dostarczajmy sobie wrażeń, i nie trzeba wcale wyjeżdżać na koniec świata by urozmaicić związek, możliwości jest wiele.
– role i obowiązki w związku, pamiętajmy nikt nie jest przypisany do gotowania czy do stania przy garach, lub zmywania, w związku wszystko powinno być wykonywane wspólnie w tym pranie, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, bo prowadzenie domu to obowiązek każdego nie tylko jak najczęściej bywa kobiety. Mężczyźni potrafią wspaniale gotować, planować, dbać o porządek tylko partnerka powinna go zaangażować dać mu szansę by się wdrożył, nie krytykować tylko wspierać i chwalić i żeby nowe zasady były naturalnym rozkładem dnia codziennego.
Najbardziej budującym wyzwaniem dla związku są różne problemy, których doświadczamy na drodze życia, oraz to w jaki sposób prze nie razem przechodzimy, czy potrafimy wzajemnie na sobie polegać, czy jesteśmy przyjaciółmi w związku, każdy z partnerów powinien mieć prawo do swobody, oczywiście w pozytywnym rozumieniu, powinniśmy szanować nawzajem swoją odrębność i indywidualizm, wówczas związek staje się ciekawy bo nasz partner zaskakuje nas czymś nowym, możemy ciągle się poznawać, odkrywać, zaskakiwać. W związku ważne jest dobro drugiej osoby, nie parzenie na siebie przez pryzmat własnych korzyści, to przede wszystkim miłość, poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, zaangażowanie przede wszystkim ogromna satysfakcja z bycia razem, która nie ma podstaw, po prostu chamy ze sobą przebywać, nawet nie mówiąc nic, nawet nie robiąc nic niesamowitego, kochamy swoje towarzystwo to nam daje siły, i motywacji oraz napędza nas życiowo. Razem możemy być drużyną, możemy odnieść sukces bo życie razem to sztuka, której nie można się nauczyć na pamięć, tutaj nie ma drogi na skróty, tutaj trzeba ogromnego zaangażowania płynącego z potrzeby serca, oddania, poświęcenia a przy tym czerpania z tego ogromnej życiowej satysfakcji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *