Nawyki, które powodują smutek ,frustracje oraz depresje – część 2

Niepowodzenia, przedłużający się smutek, ogólna apatia, brak chęci do czegokolwiek może być spowodowany zakorzenionymi głęboko w naszych przekonaniach schematach, przyzwyczajeniach oraz sposobu postępowania, który uniemożliwia nam w pełni cieszyć się życiem.
Oto lista przekonań które blokują nam drogę do radości i szczęścia:
1. Usiłujemy za wszelką cenę sprostać oczekiwaniom innych i nie tylko na gruncie zawodowym, ale również we własnym najbliższym otoczeniu, wówczas sami nawet nie myślimy nie realizujemy własnych potrzeb tyko skupiamy się na innych.
2. Brak równowagi miedzy pracą, domem, obowiązkami, a własnym czasem wolnym dla siebie,, powinniśmy wygospodarować czas dla siebie na to co lubimy, na relaks odpoczynek, zjecie się sobą oderwanie się od rutyny dnia codziennego jest bardzo ważne, monotonia powoduje stagnacje, poczucie nudy, braku zmian w życiu, znajdź coś co będzie dawało tobie energię i satysfakcję może sport, joga, malarstwo, spacery, wystarczy pół godziny a odczujesz wyraźne zmiany.
3. Boimy się nie podejmować ryzyko gdyż uważamy że sytuacja w jakiej się obecnie znajdujemy jest jaka jest, ale może być gorzej, z góry zakładamy „gorzej” nawet bez wyraźnych powodów, nie dając sobie nawet szans na spróbowanie, potraktuj ryzyko jak wyzwanie życiowe nie jak z góry założona porażkę
4. Mamy skłonność do przewidywania problemów, których nie ma, wyobrażamy sobie co może się stać zanim jeszcze podejmiemy działanie, z reguły właśnie te wyobrażenia blokują nam drogę do działania i otwierania się na coś nowego.
5. Jesteśmy ciągle zajęci, dziś nie mamy czasu na nic, ciągle coś załatwiamy, biegamy i tak każdego dnia naprawdę zapominamy o czasie dla siebie, byciu razem, konsekwencją jest brak wspólnych tematów, pasji, więzi z drugą osobą, wszystko obraca się wokół pracy i wiecznej gonitwy, ale tak naprawdę za czym? Czy to wszystko jest aż tak ważne?, czy po prostu jesteśmy już przyzwyczajeni do dziennego maratonu, że zapomnieliśmy co znaczy „wrzucić na luz” nadajemy ogromne, pilne, znaczenie zwykłym sprawą zamiast zająć się tym co najważniejsze pośród tych ważnych, biegniemy tak szybko, że nie dostrzegamy kiedy miną kolejny rok życia, krótko śpimy, szybko jemy, szybko prowadzimy samochód, pracujemy też szybko. I w konsekwencji tez szybko umieramy.
6. Mamy problem z wyrażaniem własnych emocji oraz uczuć, maskujemy się często przed innymi przybierając różne twarze bo boimy się że inni nie zaakceptuj nas takimi jakimi jesteśmy dostosowujemy się zachowaniem do reszty by się wpasować, w ten sposób tracimy swoją osobowość, blokujemy się musimy zwyczajnie udawać, a to znak, że nie znajdujemy się w odpowiednim dla nas towarzystwie czy środowisku. Wstydzimy się okazać radość, śmiech, swoje zdanie na dany temat. Pamiętaj jesteś jednostką niepowtarzalna i w tym piękno bycia człowiekiem „innym” a nie kopią.
7. Nasze działania ukierunkowane i nastawione są wyłącznie na zysk, przestajemy działać bezinteresownie wszędzie dopatrujemy się korzyści dla siebie, jak zaprogramowane roboty żyjemy by zarabiać jak najwięcej nawet jeżeli ceną jest poświęcenie rodziny, zdrowia czy nawet życia. Dziś panuje niestety coraz bardziej powszechny trend, kto ma pieniądze ten ma szacunek, a ich brak powoduje, że czujemy się gorsi i tym samym zakompleksieni, zazdrośni i sfrustrowani bo nie potrafimy dorównać innym, czujemy, że odstajemy, zrywamy przyjaźnie, bo czujemy złość że ktoś może mieć lepiej od nas.
8. Boimy się popełniać błędy chcemy być perfekcyjni aż „do bólu” nie uznajemy żadnych kompromisów, zbyt powożenie pochodzimy do siebie i do narzuconych zadań.
9. Jesteśmy na każde zawołanie, nie potrafimy odmówić gdy czegoś nie chcemy zrobić, lub przykładowo gdy mamy inne plany, jesteśmy całkowicie uzależnieni od telefonu, komputera wystarczy sygnał smsa by przerwać wykonywaną w danej chwili czynność.
10. Mamy zwyczaj źle o sobie mówić, nawet wówczas gdy odniesiemy jakiś najmniejszy osobisty sukces, to nie potrafimy się nim swobodnie cieszyć, tylko od razu narzekamy, że mogliśmy coś zrobić lepiej, jesteśmy niezadowoleni nawet wtedy gdy inni nas chwalą, nie potrafimy tego przyjąć, wszędzie wyszukujemy naszych niedociągnięć, stajemy się pesymistami o bardzo dużej samokrytyce.

Jak pokazują przykłady mamy wiele do naprawienia w sobie, jak mówi przysłowie nie ma ludzi doskonałych ale zawsze należy pracować nad sobą by nasza ziemska droga zwana życiem była dla nas jak najbardziej prosta, bez przeszkód, które kładziemy sobie pod nogi sami, życie to niewyczerpana skarbnica możliwości tylko trzeba na chwilę się zatrzymać i zrozumieć co tak naprawdę jest dla nas ważne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *