Strona faceLife.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Szukaj w faceLife:

Co to jest prawo naturalne?


Doprecyzowanie pytania: prawo naturalne definicja
Dodano pytanie: 19-12-2013 21:11
Zapytał:
Użytkownik: Tomek Tomek (Tomasz Rog)
Niedostępny Ostatnio: 26-08-2015 12:53
Użytkownik: Tomek
UżytkownikTomek
Imię i Nazwisko:Tomasz Rog
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 46

Popularność: 455
Kategorie:Historia i PolitykaPodgrupaHistoria
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: Danuta Danuta
Niedostępny Ostatnio: 05-05-2014 12:48
Użytkownik: Danuta
UżytkownikDanuta
Imię i Nazwisko:Danuta Kowalska
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 194

 

Prawo naturalne

Prawo naturalne, jest również inaczej nazywane prawem natury. Mówi on o różnych doktrynach dotyczących, które starają się jakoś ujednolicić wspólne postępowanie wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia, a także wyznań kulturowych lub religijnych. Niestety jest to bardzo złożone i skomplikowane pojęcie, które również na przestrzeni całej historii powstawania tej definicji, nie było to jednolite określenie.

Już w Starożytności próbowano określić czym tak naprawdę jest prawo naturalne i w jaki sposób powinno się ono charakteryzować. Tutaj najczęściej istniały poglądy o tym, że człowiek stara się przeciwstawiać prawom przyrody, a w zamian postanawia ustanawiać swoje zasady. Jednymi z wyznawców prawa naturalnego byli Sofiści. To oni właśnie kreowali zasadę przeciwstawiania się naturze i przyrodzie. Arystoteles z kolei podchodził do problemu prawa natury w sposób czysto teologiczny. Twierdził on, że najważniejszym celem istnienia człowieka jest szczęście, które może osiągnąć jedynie przy wykorzystaniu swojego rozumu. Zupełnie przeciwną teorię do sofistów określali stoicy. Uważali oni, że jednolitość człowieka z naturą jest najlepszym wyjściem. Wtedy można było osiągnąć prawdziwą harmonię i szczęście. Wierzyli oni także w pojęcie nieszczęścia, które nazywane było fatum.

W średniowieczu prawa natury starał się określić między innymi święty Tomasz, który stawiał w pierwszej kolejności rozum, dzięki któremu dokonywał wszystkich czynów w swoim życiu.

Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.4 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::Historia i PolitykaPodgrupaHistoria
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to jest prawo naturalne?

faceLife na Facebook'u