Strona faceLife.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Szukaj w faceLife:

Co to jest oligopol?


Doprecyzowanie pytania: oligopol
Dodano pytanie: 19-11-2013 18:40
Zapytał:
Użytkownik: Tomek Tomek (Tomasz Rog)
Niedostępny Ostatnio: 26-08-2015 12:53
Użytkownik: Tomek
UżytkownikTomek
Imię i Nazwisko:Tomasz Rog
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 46

Popularność: 588
Kategorie:Biznes i FinansePodgrupaMoje finanse
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: Danuta Danuta
Niedostępny Ostatnio: 05-05-2014 12:48
Użytkownik: Danuta
UżytkownikDanuta
Imię i Nazwisko:Danuta Kowalska
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 194

 

Oligopol

Oligopolem nazwiemy jedną z form struktury rynkowej. Na początku, żeby zrozumieć istotę oligopolu, należy zapoznać się z idealną strukturą doskonałej konkurencji. W ten sposób możemy mówić o samych małych firmach, które ze sobą konkurują cenowo i produktowo mniej więcej na tym samym poziomie. Innym rodzajem idealnej struktury rynkowej jest monopol, który charakteryzuje się tym, że na rynku przewodnią rolę zajmuje jedna potężna firma.

Jeśli chodzi o oligopol, to tutaj nie można już mówić o typowej konkurencji cenowej. Przedsiębiorstwa rywalizują między sobą na zupełnie innych płaszczyznach, a mianowicie na płaszczyźnie reklamowej, jakości produktów, czy tez w ofertach różnych dodatkowych usług. Nie ma tutaj niestety czystej konkurencji, dlatego również z tego względu oligopol charakteryzuje się bardzo wysokim, jak nie najwyższym stopniem monopolizacji.

Jeśli dane przedsiębiorstwo, które posiada charakter oligopolu zamierza lub przechodzi w nową formę instytucjonalną, to ten proces nazywany jest fuzją. Istnieją różne postaci fuzji. Wśród nich można wymienić chociażby koncern, który charakteryzuje się tym, że zjednoczone są wielkie firmy z różnych sektorów zarówno przemysłowego jak i usługowego, a także banków. Inną formą jest znowu kartel, które charakteryzuje się monopolistycznym porozumieniem. Ich z reguły tajny pakt, polega na wyeliminowaniu pozostałej konkurencji. Takie porozumienie zwykle będzie dotyczyło ustanowienia cen lub jakości produktów.

Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.4 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::Biznes i FinansePodgrupaMoje finanse
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co to jest oligopol?

faceLife na Facebook'u


go pro hero
make money working from home
how to make money at home
Agen Sbobet