Strona faceLife.pl korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej
Szukaj w faceLife:

Co symbolizuje koło?


Doprecyzowanie pytania: Co symbolizuje koło
Dodano pytanie: 01-01-2014 19:03
Zapytał:
Użytkownik: Tomek Tomek (Tomasz Rog)
Niedostępny Ostatnio: 26-08-2015 12:53
Użytkownik: Tomek
UżytkownikTomek
Imię i Nazwisko:Tomasz Rog
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 46

Popularność: 1132
Kategorie:InnePodgrupaInne...
Poleć w Google:

Poleć na Facebook'u:

Moderacja odpowiedzi: Zaakceptowane


Użytkownik: Endes Endes
Niedostępny Ostatnio: 27-06-2014 15:33
Użytkownik: Endes
UżytkownikEndes
Imię i Nazwisko:Jacek Kijowski
Adres:
Wojewódźtwo:
Ilość punktów: 210

 

Co symbolizuje koło

W obecnych czasach symbolika związana z geometrią nie jest już tak nasilona ani zrozumiała dla ludzi, jak dawniej. Jednak jednym z najstarszych, znanych wszystkim symboli jest koło. Brak początku i końca charakteryzujący koło sprawia, że przez tysiąclecia było ono uważane za symbol boski, symbol nieskończoności i nieśmiertelności. Było uznawane za kształt idealny i pełen harmonii, równowagi oraz symbol jedności. Ze względu na to koła znajdują się również na fladze olimpijskiej. Kolory kół symbolizują kontynenty i ludzką różnorodność, a one same harmonię i jedność, która przyświeca zawodom sportowym.

Symbol koła towarzyszy ludzkości od bardzo dawna i zauważany jest w wielu religiach, zarówno monoteistycznych jak i politeistycznych. Niektóre z religii pogańskich przedstawiały swoich bogów za pomocą okręgu, do którego wznosiły modły i któremu składały ofiary. Okrąg symbolizował w tym wypadku zarówno tarczę słoneczną, która była symbolem wielu najwyższych bóstw, jak i moc oraz nieskończoność. W mitologii egipskiej bóg Ra przedstawiany był z okrągłą tarczą na głowie, która miała symbolizować zarówno boskość jak  władanie słońcem.

Koło często było łączone również z pierwiastkiem żeńskim, którego przeciwieństwem była symbolizowana przez kwadrat Ziemia symbolizująca pierwiastek męski. Koło wpisane
w kwadrat jest natomiast symbolem iskry bożej. Chociaż obecny świat nie jest tak mocno przesiąknięty symboliką, koło jako symbol nieskończoności i boskości funkcjonuje nadal, i często powraca się do tego jako skutecznej metafory pewnych metafizycznych spraw np. koło życia.

Podziel się z innymi:
Średnia ocena: 4.4 Ilość głosów: 1
Poleć odpowiedź:
Więcej odpowiedzi z kategorii::InnePodgrupaInne...
Dodaj kolejną odpowiedz do pytania: Co symbolizuje koło?

faceLife na Facebook'u